Закон України про земельні аукціони і їх запуск на майданчиках Prozorro.Sale

Після введення в дію нового закону «Про земельні аукціони» в Україні нарешті відбувся запуск повноцінного ринку сільськогосподарських угідь. Що це означає та як далі складуться відносини потенційних покупців і землевласників – читайте у нашому матеріалі думки провідних українських експертів.

Основні положення закону України про земельні аукціони та їх проведення в електронній системі Прозорро.Продажі

За останній рік в нашій країні прийнято чимало важливих законопроектів, завдяки яким мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення нарешті було скасовано. Головний з них – ЗУ «Про обіг с/г угідь», згідно з яким проводити земельні аукціони дозволяється вже з 01 липня 2021 р.

Важко сказати, чи готове українське суспільство до таких кардинальних змін. Однак ухвалення закону про земельні аукціони, на думку Елліни Юрченко, координатора Українського клубу аграрного бізнесу, має численні переваги:

  • близько 7 млн. громадян, які володіють паями, ледь не вперше за часи незалежності отримали право за бажанням реалізовувати свої активи. Також очікується, що поступово зростатиме і ціна оренди 1 га сільськогосподарських угідь;
  • запуск земельних торгів забезпечить зростання української економіки на 1%;
  • усі операції з ділянками с/г землі нарешті стануть легальними, а тіньовий, «сірий» ринок зникне. Адже ні для кого не секрет, що аграрні угіддя давно знаходять нових власників через напівзаконні угоди оренди терміном на 50 років;
  • спрощення процедури об’єднання земель в процесі злиття кількох с/г підприємств. Для чого раніше використовувалися заплутані схеми купівлі чи продажу корпоративних прав юридичних осіб, права на користування землею або придбання чи реалізації агрофірм як цілісних майнових комплексів;
  • залучення додаткових інвестицій у сільське господарство – у порівнянні з орендованими угіддями, фермери з набагато більшим ентузіазмом вкладатимуть кошти у власну ріллю.

Також у травні 2021 року Верховна Рада ухвалила закон України про земельні аукціони з використанням електронних торгових систем, зокрема Прозоро.Продажі. Як зазначив чинний міністр аграрної політики Роман Лещенко, це рішення кардинально змінить підхід до продажу та оренди землі сільгосппризначення, зокрема тих угідь, що перебувають у державній або комунальній власності.

Закон про земельні аукціони та їх запуск на майданчиках Prozorro.Sale

Питання прозорості реалізації аграрних угідь викликало найбільш гарячі суперечки під час розгляду закону про земельні аукціони. Значна частина землевласників виступала проти його ухвалення. Причина – побоювання щодо банального розкрадання найбільш «ласих» шматків українського чорнозему.

Запобігти цьому допоможуть електронні торги Прозоро.Продажі: інформація про продані ділянки, учасників та переможця аукціону публікується у вільному доступі. Тож провернути звичні корупційні схеми більше не вийде.

З переліку, опублікованого на офіційному сайті ДП «Прозорро.Продажі», оберіть надійний майданчик, пройдіть нескладну процедуру реєстрації та купуйте найбільш прибуткові лоти! Сповіщення зручно отримувати, підписавшись на боти у Viber і Telegram.

Переглянути аукціони