Земельні торги – коли вони стартують та як проходитимуть

Початок торгів землею в Україні – важлива подія для громадян, на яку вони довго чекали. Майже 20 років діяв мораторій на продаж земельних ділянок. Однак ситуація змінилася у квітні минулого року, коли Президент Зеленський підписав Закон № 2178-10. Але деякі питання залишаються відкритими: хто може реалізувати своє право на розпорядження угіддями та за якою процедурою буде здійснюватися їх продаж?

 Земельні торги скоро стартують на ринку України

Торги землею, відповідно до нововведень, почнуться з 01 липня поточного року. Купівля земельних ділянок площею до 100 га фізичними особами розпочнеться саме з цього дня, а от представники приватного бізнесу зможуть виконувати цю операцію лише з початку 2024 року. У їхній власності перебуватимуть більші наділи – до 10 000 га. Мораторій на продаж аграрних угідь перестане працювати уже скоро, тому слід готуватися заздалегідь.

Для кожного шостого українця відкриття повноцінного ринку землі має чимале значення. У першу чергу купувати наділи зможуть ті особи, що уже працюють на ній, тобто займаються обробітком. С/г продукція в Україні – важливий економічний ресурс. У її виробництві задіяно 70% усього земельного фонду. Наша держава – один із найбільших експортерів такої продукції завдяки родючим чорноземам, що ще раз доводить необхідність розвитку галузі та налагодження ринку.

До ухвалення Закону № 2178-10 аграрні угіддя передавалися із рук в руки лише шляхом успадкування чи довгострокової оренди. Тепер же вітчизняні ФОПи зможуть брати участь у торгах землею. Іноземці не купуватимуть земельні наділи, доки їм не буде надано таке право на референдумі.

Український земельний ринок через своє неповноцінне функціонування отримував чимало зауважень та критики від європейських країн-партнерів та вітчизняних експертів. Окрім цього, деякі громадяни все ж знаходили схеми для продажу ділянок, що спровокувало створення тіньового ринку. 

Незаконна зміна земельних власників та постійні махінації зрештою таки призвели до прийняття Закону, що найближчим часом дозволить сформувати прозорі та конкурентні земельні відносини.

Чи будуть торги по землі у системі Прозорро.Продажі

Ефективний продаж с/г угідь – основне завдання влади сьогодні на земельному ринку країни. Важливо не допустити купівлю такого важливого і стратегічного ресурсу, як земля сільгосппризначення, підставними особами. 

Планується проводити земельні торги у системі Прозорро.Продажі через процедуру публічного аукціону, яка проходить на офіційних електронних майданчиках.

Якщо ви зацікавлені у відкритому та чесному продажі аграрних угідь, реєструйтеся у системі Prozorro.Sale, щоб не проґавити перші лоти. Завдяки публічним аукціонам можна буде проводити моніторинг цільового використання земельних наділів та інших об’єктів державної та комунальної власності, а також мінімізувати корупцію у різних галузях.

До торгів у системі Прозорро.Продажі допускаються всі охочі, хто пройде реєстрацію. Роблячи переможну ставку на одному з акредитованих майданчиків, ви зможете отримати державні активи за вигідною ціною. Не пропустити появу нових лотів допоможуть спеціальні земельні Viber- та Telegram-бот.

Переглянути аукціони