Земельний ринок і специфіка його формування на сучасному етапі

Специфіка ринку землі в Україні на сучасному етапі передбачає підготовку до його відкриття. Провідні експерти наразі намагаються спрогнозувати середню ціну на угіддя та попит і пропозицію. 

Більше 40 млн. га сільськогосподарських земель скоро позбавляться від дії мораторію та зможуть перейти до нових власників. Тому держава має опікуватися тим, щоб процес продажу ділянок був максимально об’єктивним та відкритим для громадськості.

Ринок землі і його специфіка в Україні раніше і тепер

Українські угіддя с/г призначення складають близько 70% від загального земельного фонду. Найбільшу частину з них складає рілля – 79%, а пасовища і сіножаті займають 13% і 8% відповідно. Наша держава має доволі високий рівень ефективності використання сільгоспземлі, що дозволяє їй посісти за цим показником сьоме місце у світі. 

Специфіка ринку землі в кожній країні своя, різняться також і умови реалізації аграрних угідь. Ціна на такий ресурс залежить від коливання попиту і пропозиції. У західних країнах, де уже давно працює повноцінний земельний ринок, ми можемо спостерігати, як с/г ділянки перетворилися у вартісний актив, який приносить стабільний дохід до Держбюджету. 

Однак, переймаючи позитивний досвід європейських держав, український уряд має поставити перед собою завдання забезпечення антикорупційного простору, захист громадян від шахрайських схем та гарантування прозорого ринку. Для цього потрібно провести комплекс заходів щодо налагодження процесу купівлі-продажу.

Завдяки реалізації сільгоспугідь вдасться посприяти розвитку кредитно-грошових відносин у державі. Україна має стати надійним партнером для Заходу за умови функціонування прозорого ринку землі. Це надасть нові можливості для фінансування агросектору. 

Відображення специфіки земельного ринку на електронних аукціонах

Специфіка земельного ринку полягає в тому, що рівновага попиту і пропозиції на ньому залежить від інструментів і механізмів продажу, які будуть застосовуватися. Для того, щоб такий цінний ресурс як с/г угіддя став прибутковий сферою для вітчизняної економіки, потрібно організувати чесні земельні відносини. У цьому допоможе електронна система Прозорро.Продажі.

Завдяки електронним аукціонам землевласники зможуть укладати договори купівлі-продажу ділянок без сторонніх посередників. Тепер паї будуть приносити українцям вагоміший дохід, адже їх можна буде не тільки здавати в довгострокову оренду, а й продавати. 

Серед виробників сільськогосподарської продукції в світі Україна займає лідируючі позиції. Цьому сприяють природно-географічні чинники. Очікується, що потенційних покупців найбільше зацікавлять аграрні наділи у центральній частині країни, адже на цій території зосереджена основна частина українських чорноземів.

Торги землею стартують в липні, а прозору діяльність на ринку забезпечать спеціальні майданчики електронної системи Prozorro.Sale. Зареєструватися на одному з них ви можете уже зараз. Не пропустити появу нових лотів допоможуть спеціальні Viber- та Telegram-бот.

Переглянути аукціони