Земельний ринок в Україні та прогноз щодо його майбутньої роботи

Прогноз щодо ринку землі в Україні покращився після підписання Президентом Закону № 2178-10, який дозволяє продаж ділянок сільськогосподарського призначення. Це означає, що уже зовсім скоро, а саме з 01 липня 2021 року, земельні відносини будуть відкритими та повноцінними.

Скасування мораторію надало можливість такому важливому активу, як аграрні угіддя, стати уже найближчим часом важливою складовою української економіки та приносити стабільний прибуток землевласникам. Такі заходи забезпечать повноцінний розвиток аграрного сектору.

 Ринок землі в Україні та прогноз щодо розвитку галузі

Земля є базовою складовою сільгоспвиробництва. Його налагодженню довгий час перешкоджав мораторій. Він не дозволяв власникам аграрних угідь розпоряджатися своїм майном та ставав на заваді формуванню повноцінних ринкових відносин. 

До ухвалення Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення українці мали можливість лише здавати свої наділи в оренду чи передавати у спадок. Наразі, коли дата відкриття земельного ринку відома, гостро стоїть питання про розробку механізму, що регулював би відносини між учасниками та не допускав незаконного відчуження та набуття майна. У Законі визначена і максимальна площа ділянок, яка може перебувати у власності фізичних осіб (100 га) та представників приватного бізнесу (10 000 га). 

Попит на аграрну продукцію рослинництва і тваринництва формує загальний попит на землю сільськогосподарського призначення. Впливає на нього також родючість та місце розташування ділянки. Ціна буде нижчою у разі великої відстані від осередків споживання продовольства.

Незалежні експерти зробили прогноз щодо ринку землі в Україні, який полягає в тому, що Держбюджет зможе збільшити свої доходи мінімум в 1,5 рази. Це відбуватиметься завдяки тому, що процес продажів угідь стане відкритим. Натомість тіньовий ринок щорічно провертав махінації на суму близько 50-60 млн. доларів США. Раніше сільгоспземлі могли продаватися незаконно в обхід мораторію. Таким чином змінювалося їхнє цільове призначення та дестабілізувалася економічна ситуація в Україні.

 Прогноз про функціонування ринку землі в Україні на Прозорро.Продажі

Повноцінне функціонування земельного ринку в Україні прогнозується вже цього року. Запобігти нелегальному підписанню договорів купівлі-продажу аграрних ділянок допоможе електронна система Прозорро.Продажі.

Офіційні акредитовані майданчики, на яких проходять процедури торгів, уже більш ніж 4,5 роки успішно реалізують державне та комунальне майно. Наприклад, транспортні засоби, об’єкти спиртової галузі, нерухомість, деревину тощо. За цей період учасники онлайн-аукціонів сплатили до Держбюджету понад 37 млрд. грн.

Головною перевагою електронних торгів є їх публічність. Дані про учасників та переможця зберігаються в системі, і їх завжди можна переглянути. Ось чому реалізація с/г земель у системі Прозорро.Продажі – це чесний та об’єктивний процес, який допоможе в розвитку галузі. Не пропустити появу нових лотів допоможуть спеціальні Viber- та Telegram-бот.

Переглянути аукціони