Купівля-продаж лісу на майданчиках електронної системи Prozorro.Sale

Останній рік в Україні продаж лісу здійснюється на електронних аукціонах Prozorro.Sale. Влада вирішила поступово відмовитися від системи укладання прямих договорів із лісозаготівельними господарствами, адже вони лишають надто багато простору для корупції. На противагу старому підходу до реалізації необробленої деревини, торги на майданчиках Прозоро.Продажі унеможливлюють нечесні договорняки, як і втручання в процес сторонніх осіб. Це дозволить детінізувати ринок та залучити до аукціонів максимальну кількість учасників.

Купівля-продаж лісу за допомогою аукціонів Prozorro.Sale

Проблема чесного та відкритого продажу лісу в Україні назріла давно. Так, аналізуючи учасників ринку, Дарина Марчак, операційний директор державного підприємства «Прозорро.Продажі», говорить про «наелектризованість» стосунків між двома протилежними таборами – постійними лісокористувачами (лісгоспами) і покупцями (приватним бізнесом). Серед ключових проблем старої системи продажу лісу вона виділяє наступні:

  1. непрозоре визначення розцінок на деревину, штучне завищення собівартості заготовленої сировини;
  2. навіть підписавши договір з лісгоспом, деревопереробні підприємства не отримують жодних гарантій, що привезений ліс буде належної якості. Те саме стосується і строків поставки – інша сторона може запросто не виконати умови угоди;
  3. нерідко керівництво лісозаготівельних організацій навмисно приховувало від громадськості коли і які лоти виставлятимуться на продаж. Робилося це з метою реалізувати конкретні партії лісу наперед обраним покупцям;
  4. щоб не нести збитки, лісгоспи мають продавати абсолютно всю заготовлену деревину – навіть якщо її якість не відповідає установленим стандартам. Тож часто у складі одного лоту можна побачити різну сировину – від класів В і С до часткового чи повного неліквіду.

Продаж лісу в Україні на електронних майданчиках Прозорро.Продажі

Електронна система Прозоро.Продажі допоможе докорінно змінити ситуацію з продажем лісу за ціною, що відображатиме реальну ринкову вартість заготовленої лісгоспами деревини. Протягом останніх п’яти років на спеціальних електронних майданчиках успішно проходять онлайн-торги, де регулярно реалізовується або здається в оренду державне/комунальне майно. Це може бути нерухомість, транспортні засоби, земельні ділянки, майно банкрутів, активи малої приватизації, дозволи на розробку родовищ корисних копалин, вагони «Укрзалізниці», заводи ДП «Укрспирт». Одержаний за цей час прибуток наразі складає 36,7 млрд. грн. і ця цифра зростає з кожним днем.

У лютому 2020 року уряд запустив проект, за умовами якого принаймні 25% усієї деревини вітчизняні лісгоспи реалізовують на електронних аукціонах Прозорро.Продажі. Це дозволить звести нанівець зусилля старих корупціонерів, усуне будь-які дискримінаційні дії щодо потенційних покупців та дозволить здійснювати продаж лісу за ціною, що відповідає ринковій, без прихованих платежів і надбавок.

Про останні новини у сфері проведення відкритих онлайн-аукціонів з продажу лісу ви зможете дізнатися за допомогою спеціального Telegram- і Viber-бота.

Переглянути аукціони