Правила продажу арештованого майна на Prozorro.Sale

Правила проведення торгів арештованим майном – тема, яка однозначно зацікавить потенційних учасників змагань. Наразі продаж подібного майна здійснюється державною системою електронних аукціонів, що була запущена Мінюстом у 2014 р. Основні правила продажу арештованого майна регулюються однойменним Порядком, який було затверджено 29 вересня 2016 року.

Основні форми і правила реалізації арештованого майна в Україні

Згідно з чинним законодавством, у категорію «арештоване майно» потрапляють будь-які рухомі або нерухомі активи, якими володіє боржник. Після винесення відповідного судового рішення вони підлягають стягненню та реалізації для погашення несплаченої позики.

Загалом існує дві форми продажу арештованих активів:

  • електронні торги;
  • аукціони з незмінною (фіксованою) ціною.

В першому випадку конфісковані будинки, квартири та автомобілі реалізовують, використовуючи  Центральну базу даних системи онлайн-торгів. Хазяїном майна автоматично стає учасник, що запропонував найбільшу ставку. На відміну від конкурентних змагань, під час аукціонів з фіксованою вартістю початкова ціна лоту не змінюється. А виграє їх той, хто встиг першим надіслати заявку та сплатити виставлений рахунок.

Згідно з офіційними правилами проведення торгів з продажу арештованого майна, визначеними законом України «Про виконавче провадження», першим етапом є проведення незалежної (експертної) оцінки – на її основі визначається стартова ціна кожного лоту. Далі організатор аукціону заносить до системи всі необхідні дані, після чого лот формується автоматично.

Виставлені на продаж об’єкти класифікуються за наступними показниками:

  • найменування;
  • тип;
  • місце розташування/зберігання;
  • номер виконавчого провадження;
  • початкова ціна.

Після публікації усіх даних система автоматично генерує дату торгів. У залежності від бюджету весь процес підготовки, реєстрації та подачі пропозицій учасниками може становити від 5 до 30 календарних днів. Згідно з офіційними правилами проведення, торги з продажу арештованого майна відбуваються у робочі дні з 9 до 18 год ранку. Через спеціальний інтернет-ресурс зареєстровані користувачі подають свої цінові пропозиції, підвищуючи ставки із наперед визначеним кроком.

У особистому кабінеті ви завжди можете переглянути активні аукціони, дізнатися поточну цінову пропозицію, перелік усіх зроблених ставок, час закінчення торгів. Переможцем стане той учасник, який на момент їх завершення зробив найвищу ставку. Якщо була подана лиш одна пропозиція, лот реалізовують за початковою ціною. У випадках, коли на аукціоні не було зроблено жодної ставки, він визнається таким, що не відбувся.

Правила проведення торгів з продажу арештованого майна на Prozorro.Sale

У серпні 2020 року Міністр юстиції Денис Малюська підписав наказ про подальшу реалізацію заблокованих державною виконавчою службою активів через майданчики Прозоро.Продажі. Згідно з новими правилами проведення торгів арештованим майном, ДП «СЕТАМ» залишається їх організатором. Водночас доступ до таких аукціонів отримують набагато більше учасників. Зробити це можна через спеціальні онлайн-платформи, що мають відповідну акредитацію та підключені до Центральної бази даних Prozorro.Sale.

Таким чином реалізація майна, що у даний момент перебуває під арештом, відбуватиметься за тими ж правилами, що і аукціони з реалізації власності підприємств-банкрутів та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. До того ж, процедура стане повністю прозорою, а будь-які спроби зіграти нечесно автоматично блокуватимуться.

Про останні новини у сфері проведення відкритих онлайн-аукціонів з продажу арештованого майна ви зможете дізнатися за допомогою спеціального Telegram- і Viber-бота.

Переглянути аукціони