Порядок проведення торгів арештованим майном на електронних майданчиках

Останні роки в Україні діє Порядок реалізації арештованого майна, затверджений Міністерством юстиції у 2016 році. Згідно з ним активи, що за рішенням суду були заблоковані Державною виконавчою службою, підлягають продажу через спеціалізовану систему електронних аукціонів. Її головним завданням є практичне впровадження державної політики щодо примусового виконання рішень органів судової влади та окремих посадових осіб.

Порядок і строки реалізації арештованого майна в Україні

Згідно чинного законодавства, арештованим майном в Україні вважаються будь-які рухомі та нерухомі активи, що належали боржнику, а тепер за рішенням суду підлягають стягненню і примусовій реалізації. Щодня на електронних аукціонах виставляються десятки найрізноманітніших лотів – житлові і нежитлові будівлі, споруди, земельні ділянки, транспортні засоби, гаражі, місця для паркування, заводи та окремі виробничі лінії.

Порядок і строки реалізації арештованого майна мають відмінності в залежності від його виду, а також бюджету торгів. Активи виставляються на продаж після встановлення їх вартості шляхом проведення незалежної (експертної) оцінки. За заявою Державної виконавчої служби або уповноваженої на це приватної особи організатор аукціону вносить до системи опис об’єкта, автоматично формуючи лот. В ній вказуються наступні дані:

  • відділ виконавчої служби або ПІБ приватного виконавця;
  • повні назви компанії-боржника та кредитора, на користь якого стягується майно, місце їх розташування, код ЄДРПОУ – за наявності;
  • форма продажу (електронні торги або аукціон за фіксованою ціною);
  • тип активу (заноситься до однієї з наявних категорій), його найменування, технічні характеристики;
  • місце знаходження/тимчасового зберігання;
  • вартість виставлених на продаж об’єктів, фото- та відеоматеріали.

Разом з усіма зібраними документами заявку розглядають протягом трьох робочих днів. Ще стільки ж дається на усунення виявлених неточностей. Після появи лота у системі автоматично визначається термін підготовки до аукціону, який включає реєстрацію потенційних покупців та огляд майна, виставленого на продаж. Він може складати:

  • для електронних торгів, у тому числі за фіксованою ціною – 5 календарних днів;
  • при початковій ціні менше 5 000 грн. – 10 д.;
  • від 5 000 до 1 млн. грн. – 20 д.;
  • більше 1 млн. грн. – 30 д.

Новий порядок проведення торгів арештованим майном

Протягом 2019 року зросла кількість скарг, пов’язаних з непрозорим порядком проведення торгів арештованим майном. Через значну кількість зловживань та прихованих корупційних схем уряд вирішив змінити правила та використати для реалізації заблокованих активів більше 40 електронних майданчиків Прозорро.Продажі.

У серпні 2020 року Міністр юстиції Денис Малюська підписав наказ, згідно з яким на систему електронних аукціонів Prozorro.Sale покладаються обов’язки адміністратора. Водночас ДП «СЕТАМ» лишається їх організатором, дотримуючись порядку реалізації арештованого майна, встановленого державним підприємством «Прозоро.Продажі».

Про останні новини у сфері проведення відкритих онлайн-аукціонів з продажу арештованого майна ви зможете дізнатися за допомогою спеціального Telegram- і Viber-бота.

Переглянути аукціони