Характеристика земельного ринку та особливостей його функціонування

Чи можна наразі дати характеристику земельного ринку в Україні? Вітчизняні та міжнародні експерти поки що не поспішають з нею, адже продаж аграрних угідь розпочнеться лише в липні 2021 року. Та вже зараз можна говорити про те, що державна економіка зазнає значних змін, які будуть позитивними тільки у разі чесного та прозорого функціонування земельних відносин.

 Характеристика ринку землі в Україні після його реформування

В економічній науці ринок землі характеризується як сукупність юридичних та економічних відносин, що виникають під час передачі прав власності між учасниками на с/г ділянки. До таких операцій зараховують купівлю-продаж, заставу майна для оформлення кредиту, обмін, внесення угідь до капіталу підприємства.

Можна говорити про те що до прийняття Закону № 2178-10 ринку землі в Україні фактично не було. Власники ділянок сільськогосподарського призначення, яких налічується близько 7 мільйонів, могли лише успадкувати наділи чи здати їх в оренду. Спостерігалося іноді і шахрайство з боку деяких осіб, які оформлювали на папері довгострокове користування землею на 50 років, а насправді привласнювали собі угіддя.

На вартість важливого державного ресурсу впливає попит і пропозиція на ринку. Однак важливо пам’ятати, що він не є відновлюваним. Тобто навіть якщо попит буде збільшуватися, обсяги земельного фонду залишаться сталими. Ціна на аграрні угіддя залежить і від якості ґрунту, яка впливає на потенційні прибутки від виробництва агропродукції.

Заклопотані українці і питанням щодо процедури реалізації землі. Вона має бути прозорою, без махінацій, корупції та тіньових схем. На даному етапі такі умови можна забезпечити завдяки сучасному інструменту для продажу державного і комунального майна – електронній системі Prozorro.Sale.

 Характеристика земельного ринку та особливості продажу ділянок на електронних торгах

Власники земельних паїв довгі роки чекали на можливість вільного розпорядження ними. І ось нарешті цей процес стане доступним уже через кілька місяців.

Нижче наведемо деякі статистичні дані, які характеризують ринок землі:

  • загальний земельний фонд держави налічує 60,3 млн. га;
  • з них угіддя сільськогосподарського призначення займають 42,7 млн. га;
  • площа, яка підлягала дії мораторію – 41,5 млн. га;
  • наразі у приватній власності знаходиться 31,1 млн. га;
  • у державній власності перебуває 10,4 млн. га.

Чому реалізацію ділянок с/г призначення варто проводити на електронних аукціонах Прозорро.Продажі? Завдяки їм уже понад 4 роки успішно проходить оренда та продаж багатьох державних активів. Вони забезпечують чесність та неупередженість процесу торгів, визначення переможця без хабарів та домовленостей. А головне – це постійний контроль з боку відповідних органів та громадськості.

Сумарний дохід від реалізації різноманітних об’єктів наразі складає понад 37 млрд. грн. Долучайтеся і ви до прозорої електронної системи, зареєструвавшись на одному з офіційних майданчиків. Не пропустити появу нових лотів допоможуть спеціальні земельні Viber- та Telegram-бот.

Переглянути аукціони