Функції земельного ринку та його вплив на економіку країни

На даному етапі функції земельного ринку, який буде незабаром відкритий, полягають в тому, щоб зробити процедуру купівлі-продажу аграрних ділянок відкритою та прозорою. Ми зараз не можемо спрогнозувати весь розвиток подій після старту реалізації сільгоспугідь, але точно можна говорити про те, що на українську економіку чекають суттєві зміни.

Кроку на зустріч відкриттю ринку землі від уряду громадяни чекали давно. І ось у квітні був прийнятий Закон № 2178-10, який дозволяє продаж с/г ділянок уже з липня 2021 року. Найбільших результатів для розвитку галузі та Держбюджету країни можна досягти у разі співпраці землевласників із ДП «Прозорро.Продажі», адже публічні торги на сучасних електронних майданчиках – це чесний інструмент для реалізації державного майна.

Функції ринку землі після реформи агросектора

За всі роки існування мораторію проблема реалізації сільгоспземлі обросла великою кількістю міфів. Одним з найпопулярніших став про розпродаж українських земель іноземцям, які завжди була ласі до наших чорноземів. Також часто люди переймалися тим, що агромонополісти можуть за безцінь викупити угіддя. Однак прогнози вітчизняних і закордонних експертів щодо майбутнього ринку землі набагато оптимістичніші.

Для прийняття нового Закону № 2178-10 в уряду була передбачена скорочена процедура. Рішучий крок назустріч такій історичній події відбувся не без тиску з боку МВФ та іноземних партнерів. Як наслідок уже в липні 7 мільйонів українців отримають законну можливість розпоряджатися своїм майном. Вони отримають право на продаж, заставу чи обмін сільгосп ділянок.

Однак нормативно-правова база – це лише підвалини майбутнього ринку землі, функції якого набагато ширші. Повноцінні відносини між учасниками будуть забезпечені тільки у разі безперешкодного надання кредитів фермерам, які претендують стати власниками орендованих угідь. Також влада має попіклуватися про захист представників малого бізнесу від рейдерів та забезпечення антикорупційного простору в українському агросекторі.

Важливим етапом стане незалежна експертна оцінка ділянок сільськогосподарського призначення. Наразі ціна за 1 га аграрних угідь коливається в межах 1000-1500 дол. США. Для прикладу в сусідній Польщі цей показник вдесятеро більшій, а в Німеччині – в 30 разів.

 Функції земельного ринку на сучасному етапі та подальший його розвиток

За прогнозами провідних фахівців земельної галузі, вартість приватних с/г угідь залишатиметься мінімальною до 2030 року. Важливим фактором стане те, що першочергове право на викуп ділянок надаватиметься чинному орендарю. Однак залишається відкритим питання, чи зможе власник запропонувати фермерам реальну ринкову ціну на товар? 

Для того, щоб продаж землі проходив без махінацій та спекуляцій, варто перевести його на електронні аукціони Прозорро.Продажі, яка займається реалізацією державного і комунального майна з 2016 року. Перегляд актуальних лотів та участь в онлайн-торгах буде вам доступна після реєстрації на одному з майданчиків, підключених до системи. Не пропустити появу нових лотів допоможуть спеціальні Viber- та Telegram-бот.

Переглянути аукціони