Арештоване майно в Україні – продаж на аукціонах Prozorro.Sale

Відповідно до чинного законодавства, арештованим майном вважаються рухомі та нерухомі активи, що належать боржнику і підлягають примусовій реалізації для погашення боргу. Роками механізм продажу такої власності діяв без стороннього контролю, що дозволяло чиновникам наживатися на особливо цінних об’єктах. Однак вже у 2021 році ситуація має змінитися – за кілька місяців усе арештоване майно в Україні збуватимуть на електронних аукціонах Prozorro.Sale.

Особливості продажу арештованого майна в Україні

Відповідно до ухваленого у вересні 2016 року «Порядку реалізації арештованого майна», активи боржників реалізовувалися з використанням створеної Міністерством юстиції системи електронних торгів. У пілотному вигляді цей проект існував ще з травня 2014 року. Його метою стала практична реалізація політики уряду в напрямку примусового виконання винесених судом рішень.

Для цього було створено спеціальний механізм, що дозволив ефективно реалізовувати арештоване майно, використовуючи для цього сучасні інструменти електронної торгівлі. Такий підхід ще більше наближає Україну до організації повністю прозорого і цивілізованого ринку активів, що були заблоковані державною виконавчою службою.

Лише протягом 2020 року з використанням державної системи електронних торгів було продано більше 9 000 лотів (будинків, нежитлових приміщень і споруд, автомобілів, промислового обладнання, електроніки, взуття, одягу). Отриманий прибуток склав 2,7 млрд. грн., при цьому за кілька лотів переможці аукціону сплатили близько 100 млн. грн.

Однак наприкінці 2019 року Олексій Гончарук – тодішній Прем’єр міністр України – заявив про втрату довіри до існуючої процедури продажу арештованого майна. Отримуючи чималі хабарі, відповідальні особи навмисне неправильно описували активи, штучно занижуючи їхню вартість. А деякі лоти й взагалі незрозумілим чином «зникали» з обліку. Тож уряд вирішив використати для цих цілий систему Прозоро.Продажі, що зарекомендувала себе як один з найкращих антикорупційних стартапів світу.

Реалізація арештованого майна на майданчиках Prozorro.Sale

01 вересня 2020 р. ДП «Прозорро.Продажі» офіційно повідомило про початок співпраці з ДП «СЕТАМ» – відповідний наказ був підписаний міністром юстиції Денисом Малюською. На ряду з десятками електронних майданчиків, підключених до модуля Prozorro.Sale, останнє продовжує бути організатором торгів. Цей крок допоможе усунути умовну «монополію» та стимулюватиме конкурентну боротьбу між учасниками онлайн-аукціонів з продажу арештованого майна в Україні.

Щодня на спеціальних майданчиках, підключених до Центральної бази даних Прозорро.Продажі, проходять десятки відкритих торгів. В прямому розумінні тут можна придбати все – від комп’ютерної мишки до великого промислового комплексу або елітного готелю в центрі столиці. Загалом до прозорих аукціонів за цей час долучилися 27 тис. учасників, а прибуток, одержаний від проданих лотів, перевищив 34 млрд. грн.

Головна перевага торгів, що проходять на Prozorro.Sale – їх повна відкритість як для громадськості, так і для органів контролю. Зареєструвавшись на одному з акредитованих майданчиків, ви зможете придбати цікавий актив за вигідною ціною. А отримані кошти, замість збагачувати можновладців, наповнюватимуть держбюджет.

Про останні новини у сфері проведення відкритих онлайн-аукціонів з продажу арештованого майна ви зможете дізнатися за допомогою спеціального Telegram- і Viber-бота.

Переглянути аукціони

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.